Menu of Services

Use these links to navigate, or just scroll down to see all we have to offer!

Our Books

We’ve written books on math excellence, Ivy admissions, and SAT prep.

View Our Books.

Parent Meetings

If you’re not sure which plan, package, or program to choose, you can meet with us for free to discuss what’s best for your child.

Schedule a Meeting.

Private Tutoring for School Subjects

Middle school math, Pre-Algebra, Algebra I and II, Geometry
Pre-Calculus, Calculus, Statistics, Economics
Chemistry, Physics, Biology
AP Integrated Humanities™ (All English and History APs)
Music Theory, Computer Science


Academic Tutoring
Homework help, test prep, AP prep, etc.
Learn More.

$175-$200
per hour


AP Integrated Humanities™
Prepare for 8 AP exams in one year.
Learn More.

$175-200
per hour


Private Tutoring for the SAT, ACT, and other standardized tests.


Standard Pace (Takes 6-12 months)
Learn More.

$175-$200
per hour


Accelerated Pace (Takes 1-4 months)
Exclusively with Chelsey Snyder. Learn More.

$175 per hour

SAT Crash Course

The fastest way to prepare for a top 1% SAT score.

If you have one month or less, this is the only option that will work. It’s tutoring only, but it’s lightning fast. There is no guarantee, but students regularly achieve 120+ point improvements in 8-10 hours. There is a lot of homework, so you have to be a highly independently motivated student. If you complete all the homework and study hard for 3-4 weeks, you will see the score gains that have been eluding you for so long.

Private Tutoring
Exclusively with Chelsey Snyder. Learn More.

$175 per hour

Group Classes for Academic Subjects

AP Integrated Humanities™
Algebra I and II, Geometry, Pre-Calculus, Calculus
Chemistry, Physics, Biology
Learn More.


A La Carte Classes
Learn More.

$50 per hour
($80 per 2-hour class)


4-Class Pass, 2-hour classes
(Same class each week for 4 consecutive weeks)
Learn More.

$280
($35 per hour)


4-Month All Access Passes
3, 4, or 5 classes per week. Grants access to SAT/ACT training & all of our AP programs.
Learn More.

$3100-$4600
($33 per hour
& lower)


2-Month All Access Passes
2, 3, 4, or 5 classes per week. Grants access to SAT/ACT training & all of our AP programs.
Learn More.

$1120-$2300
($35 per hour
& lower)


Group Classes for SAT/ACT

Group classes that work so well, we guarantee a 1500+ SAT (33+ ACT) score.

Learn about our SAT/ACT Classes.


A La Carte Classes
Learn More.

$50 per hour
($80 per 2-hour class)


4-Class Pass, 2-hour classes
(Same class each week for 4 consecutive weeks)
Learn More.

$280
($35 per hour)


2-Month All Access Passes
2, 3, 4, or 5 classes per week. Grants access to SAT/ACT training & all of our AP programs.
Learn More.

$1120-$2300
($35 per hour
& lower)


4-Month All Access Passes
3, 4, or 5 classes per week. Grants access to SAT/ACT training & all of our AP programs.
Learn More.

$3100-$4600
($33 per hour
& lower)


SAT Intensive Programs
6, 12, or 24 months. (8, 4, or 2 hours per week)
Learn More.

$6000-$6800
($33 per hour
& lower)


AP Integrated Humanities™

Prepare for all 8 AP English and History tests in one course. Learn More.


Private Tutoring
Learn More.

$175-$200
per hour


A La Carte Classes
Learn More.

$50 per hour
($80 per 2-hour class)


4-Class Pass, 2-hour classes
(Same class each week for 4 consecutive weeks)
Learn More.

$280
($35 per hour)


4-Month All Access Passes
3, 4, or 5 classes per week. Grants access to SAT/ACT training & all of our AP programs.
Learn More.

$3100-$4600
($33 per hour
& lower)


College Strategy & Essays

Expert advice to get you into the Ivy League. Learn More.


Private Strategy & Essay Writing Sessions

(We don’t write the essay for you. We teach you advanced techniques specific to college essays & Ivy League Strategy.)

$200-$215
per hour

College Strategy & Essay Seminars

We teach you what’s important for college strategy & how to write every college essay.


College Strategy Seminar (Recording)

$55


Science of Likability Seminar (Recording)

$45


Challenge Question Seminar (Recording)

$30


Summer Programs at Vohra

Summer programs with commercial value and/or massive benefits to a college resume. Learn More.


Create Your Own Video Game
4-Week Series. Learn More.

$200


Write Your Own Mystery Story
4-Week Series. Learn More.

$200


Mixed Rhetorical Arts (Speech & Interview Training)
4-Week Beginner Series. Learn More.

$360


Mixed Rhetorical Arts (Speech & Interview Training)
4-Week Intermediate Series. Learn More.

$180
(Early Bird)


Launch Your Political Career Early
4-Week Series. Learn More.

$100


Rapid Analytical Reading (Speed Reading)
4-Week Series. Learn More.

$180


Songwriting & Music Theory
(Tutoring Only). Learn More.

$100
per hour


AP Homeschool Advice

Advice for teaching AP courses & tests to your homeschooler.
Learn More.

FREE

 

Homeschool Support

We offer advice for both parents and students to help you achieve the most in homeschooling.

We also offer All Access Passes to our group classes. These passes allow your child to study with us for any number of the hardest subjects in math, science, history, and reading/writing. The All Access Pass also grants access to our SAT training. If you need help choosing which of our courses you’d like to take at which times, you can set up a free Parent Meeting with Chelsey.


Parent Meetings, 30 mins

FREE


4-Month All Access Passes
3, 4, or 5 classes per week. Grants access to SAT/ACT training & all of our AP programs.
Learn More.

$3100-$4600
($33 per hour
& lower)


Tutoring Instead of School

If your school isn’t working for your child, you can completely replace it with perfectly individualized private tutoring. You’d register as a homeschooler with your state, and we’d cover all the core academic subjects and prepare your child for State tests, AP tests, the SAT/ACT, and the college admissions application.

Private Tutoring

$175-$200
per hour

Practice Problems for Sale

Whether you plan to use them for homeschooling or to support and strengthen your child’s school learning, every needs practice. Click the links below to learn more about each packet of worksheets. Every worksheet comes with a complete answer key plus helpful explanations for students and parents.